A szalámik a magyar konyha kihagyhatatlan műremekei, az ízük pedig egészen változó lehet. Gyártónként eltérhet, hiszen mindenki más-más fűszerezést és húsfajtákat használ. A szalámik remekül kiegészítik a baráti összejöveteleket, reggeliket és vacsorákat. Ha szeretne többféle változatot beszerezni belőlük, akkor a cooponline.hu webáruház kínálatát mindenképpen böngéssze végig! A weboldalon megtalálható szalámik tökéletesek vendégváró tálra, mivel étvágygerjesztő kis falatkákat készíthet. A hazánkban megtalálható leghíresebb és legközkedveltebb szalámifajta a Pick által gyártott téliszalámi.
A nevét onnan kapta, hogy kizárólag télen készítették a novemberi és februári hónapok között. A legfőbb szempontja az volt, hogy a nyári hónapokban is tökéletesen el lehetett tárolni. Még hűtés nélkül is remek állaga volt, nem ment tönkre, megőrizte eredeti állapotát. A téliszalámik Magyarországra először az 1800-as években jelentek meg, amiknek receptjét Olaszországból Meduna József hozta be. Ő kezdett el először szamárhúsból szalámit gyártani, ami a hazai lakosság tetszését annyira nem nyerte el. Éppen ezért elkezdett sertéshússal kísérletezni. 1885-ben már közel 140 tonna szalámit gyártott.
A szalámik valóban olyan népszerűnek számítanak?
Azt kell mondanunk, hogy világszerte kedvelik az emberek a szalámikat, kolbászokat és pácolt sonkákat. Ezek ugyanis olyan különleges ízvilággal rendelkeznek, ami egészen páratlannak számít. A téliszalámi speciális ízét nemcsak a fűszerezés biztosítja, de a kívülről megjelenő nemespenész is hozzáad némi aromát. Fontos megjegyezni, hogy minden szalámit és kolbászfajtát, amik nyershúsból készülnek, a tartósítás és a fogyaszthatóság érdekében felfüstölnek.
A füstöléstől kapnak a húsáruk egy különleges ízt és tartósabbá válik a fogyasztásuk. Bizonyára mindenki látott már disznóvágást, ahol jobbára készítenek kolbászt. Ehhez a legtöbbször zsírosabb húsokat, fokhagymát, füstölt paprikát, sót, borsot és egyéb fűszereket használnak. Majd az elkészült készítményt bélbe töltik és felfüstölik, végül nedvességtől mentes, jól szellőző helyen fellógatják száradni. Mind a szalámik, mind a kolbászok száradási ideje több hétig tart. Ez idő elteltével a húsok szépen összeérnek és összeszáradnak. Nagyon fontos kiemelni, hogy a szalámi nem kolbászféle, de mégis hasonlóan készül, de jóval vastagabb és nagyobb átmérőjű műbélbe töltik.
A szalámik minősége a mai napig töretlen
Ezt azért fontos kiemelni, mert a szalámi külön termékkategóriát jelent, amibe egyedülálló ízvilágú és hosszan eltartható készítmények tartoznak. A szalámik előállítása során a gyártók nagy figyelmet fordítanak a minőségre és az alapanyagok gondos kiválasztására. Rendkívül népszerű feltétnek számít, hiszen használják pizzákon és szendvicsekben is vékonyra szeletelve. Főleg az olaszok kedvelik a szalámis szendvicseket, amikbe a legtöbb esetben vékonyan szelt szalámiféle, némi frissen szeletelt sajt és saláta kerül. Természetesen van olyan, aki vastagabb szeletekben szereti fogyasztani a különleges húskészítményt, ami a kolbászok nagyra nőtt testvérének is nevezhető.
Valójában miből készülnek a szalámik?
A rúdban kapható élelmiszer legnépszerűbb és leggyakoribb alapanyag a sertéshús. A boltokban még össze lehet futni marha, borjú vagy vaddisznó szalámival is, amik más-más textúrával és alapízzel rendelkeznek. A füstölt készítmények előállítására nagyon szigorú élelmiszeripari szabályok vonatkoznak, ezért fel kell tüntetni minden terméken a felhasznált hús fajtáját és mennyiségét. A szalámik egyharmad része általában valamilyen zsírosabb sertéshús, a másik kétharmad része pedig szárazabb, marha vagy sertéshús. A húsokat ledarálják, majd az adott receptúrának megfelelően ízesítik. A fűszerek arányait és a szalámihoz használt összes fűszert sem árulják el. Ezek ugyanis gyártási titkoknak számítanak.
Valóban a szalámik számítanak a kedvenc felvágottaknak Magyarországon?
Mindegy, hogy szendvicsről, tízórairól vagy partifalatokról van szó, a magyar emberek előnyben részesítik a különleges ízű szalámikat. Ezek lehetnek fokhagymás vagy borsos kéreggel készültek, paprikásak és natúrak. A téliszalámi pedig, ahogyan azt már fentebb is említettük, igazi hungarikumnak számít. Szereti a magyar ember, hiszen tényleg finom és különleges ízt ad a belőle készült szendvicsnek.
A fűszerpaprika, ami a legtöbb húskészítményben megtalálható, alapvető fűszernek számít. A magyar szalámit mindig hideg füstre helyezik, amit mérettől függően, 4-5 napig is füstölhetnek. A füst segít konzerválni a szalámit, ráadásul megfelelő állagot és aromát biztosít a készterméknek. A füstölt szalámirudak felületén megjelenő nemespenésznek köszönhetően, jelentősen megnövekszik az eltarthatóság ideje is. Ráadásul a penész segít szabályozni a szalámi belső vízháztartását is.
Magyarországon a szalámik fogyasztásának hagyománya van, hiszen gyakorta kerül szalámi a gyermek tízóraijába, uzsonnájába. Egy kirándulás során is sokszor valamilyen hagyományosabb, kellemesebb ízű szalámi a szendvicsek fő összetevője.